Kto wykonuje pomiary czynników szkodliwych na stanowisku pracy?
Pracodawca jest zobowiązany do stałego monitorowania oraz aktualizowania informacji na temat czynników środowiskowych, jakie zagrażają pracownikom na konkretnych stanowiskach. W jaki sposób zbierane są dane na temat tychże zagrożeń? Kto pokrywa koszty badań środowiskowych?
Badania czynników środowiskowych – formalności
Obowiązek przeprowadzenia badań szkodliwych czynników środowiskowych określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy. Zgodnie z jego zapisami pracodawca zapewnia wykonanie badań i pomiarów czynnika szkodliwego dla zdrowia w środowisku pracy, nie później niż w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.
Zgodnie z przepisami, kto ponosi koszt za przeprowadzenie pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia na stanowiskach pracy? Obowiązek ten należy do pracodawcy, który w tym celu korzysta ze wsparcia profesjonalnych laboratoriów oraz specjalistów z zakresu BHP Warszawa. Warto również wiedzieć, kto określa czynniki szkodliwe? Podmiotem, który je wskazuje, jest oczywiście pracodawca, ale może je również zlecać inny podmiot, taki jak np. Państwowa Inspekcja Pracy lub Państwowa Inspekcja Sanitarna.
Kto wykonuje badania czynników szkodliwych na stanowisku pracy?
Kto wykonuje ww. badania i co można zaliczyć do czynników środowiskowych?
- Laboratoria posiadające stosowną akredytację – ich zadaniem jest wykonywanie pomiarów stężenia pyłów i par, poziomu hałasu, drgań mechanicznych, pola elektromagnetycznego, a także oświetlenia.
- Specjaliści BHP – technicy, inspektorzy lub starsi inspektorzy BHP mogą np. monitorować czynniki szkodliwe, a także sprawdzać, czy zlecone pracodawcy rozwiązania zostały wcielone przez niego w życie. Obowiązkiem specjalistów jest też interpretacja wyników pomiarów oraz opracowanie działań zmniejszających narażenie pracowników na czynniki szkodliwe.
- Inspekcje – zarówno PIP (Państwowa Inspekcja Pracy), jak i PIS (Państwowa Inspekcja Sanitarna) mogą zlecać wykonanie pomiarów w ramach kontroli warunków pracy, zwłaszcza jeśli istnieją podejrzenia o zagrożenia dla zdrowia pracowników.
Jakie czynniki wymagają przeprowadzenia pomiarów?
Pracodawca oraz odrębne podmioty mogą wskazać konieczność przeprowadzenia badań takich czynników, jak:
- czynniki fizyczne, w tym hałas, drgania, oświetlenie, temperatura, pole elektromagnetyczne,
- czynniki chemiczne, w tym substancje toksyczne, drażniące, uczulające,
- czynniki biologiczne, w tym mikroorganizmy, alergeny,
- czynniki pyłowe, w tym pyły szkodliwe, takie jak np. krzemionka.
Jak widać, zakres czynników, które mogą stanowić zagrożenie dla pracowników, jest bardzo szeroki. Dlatego wprowadzono odpowiednie przepisy, które przynajmniej w pewnym stopniu chronią ich zdrowie oraz życie.